Žuvėdrų kalvos parkas

 

Žuvėdrų kalvos parkas - tai 8,83 ha ploto teritorija, esanti vakarinėje miesto dalyje netoli Likiškių parko, greta Žuvėdrų, Kibirkšties gatvių. Parkas iš pietų ir rytų pusių ribojasi su individualių gyvenamųjų namų kvartalu. Iš šiaurės ir vakarų parkas ribojasi su neužstatytom teritorijom besidriekiančiom iki esamo kelio ir geležinkelio trasos už jo.
Didžiąją Žuvėdrų kalvos parko teritorijos užima nuostabaus grožio elipsės formos kalva, kuri šioje miesto dalyje yra viena aukštesnių vietų – 159,6 m virš jūros lygio. Teritorijos reljefo peraukštėjimas yra nuo 159,6 m altitudės kalvos viršuje iki 124 m kalvos apačioje.  Ir iki 123,5 m altitudės pelkėtoje dauboje. Vakarinis šlaitas užima apie 4 ha teritorijos. Kalva ilgąja ašimi orientuota šiaurės rytų kryptimi, jos ketera plokščia, bet siaura (apie 30-50 m), nuo jos gerai matomos gana tolimos vakarinės miesto apylinkės. Įspūdingiausiais parametrais pasižymi vakarinis kalvos šlaitas: aukštas ilgas (100-150 m), su vyraujančiu 12-15 laipsnių nuolydžiu. Dar statesnė (30-30 lapsnių), beveik skardinga yra šiaurės-vakarinė, silpnai raguota jo atkarpa.
Neatsiejamas, savitą teritorijos charakterį formuojantis kraštovaizdžio elementas yra želdinia, užimantys apie trečdalį jos ploto. Želdinius sudaro kelios nevienaamžių medynų grupės, negausės pavieniai medžiai ir krūmai. Pats vertingiausias yra pusamžis mišrus (pušis, beržas) medynas, užimantis pačią stačiausią kalvos šlaito atkarpą. Pietinis ir rytinis parko pakraščiai taip pat lyguminė aikštelė kalvos viršutinėje dalyje užsodinti pušelėmis.
Parko teritorijoje gamtinis kraštovaizdis iki šiol nepatyrė didesnių transformacijų – čia yra iš esmės nepakitusi paviršiaus reljefo sąranga. Teritorija yra vizualiai patraukli, pasižymi aukštu estetiniu ir rekreaciniu potencialu.
2005 m. parengtas teritorijos detalusis planas, kuriuo buvo suformuotas parko žemės sklypas ir nustatyti jo naudojimo bei apsaugos reglamentai. Parko teritorijos paskirtis reglamentuota kaip bendro naudojimo želdynų (parkų, skverų, žaliųjų jungčių) teritorija. Žuvėdrų kalvos parkas turi būti tvarkomas ir naudojams pritaikant teritoriją trumpalaikiam ramiam poilsiui, išsaugant želdinius ir raiškų reljefą bei kuriant minimalią rekreacinę infrastruktūrą.


VšĮ ,,Alytaus parkai? direktorė Vaida Džervienė