Radžiūnų piliakalnis

 

Radziunai4

Radžiūnų piliakalnis su senovės gyvenviete, vadinamas Pilaite, yra  Vidzgirio botaninio draustinio teritorijoje, ant kairiojo Nemuno kranto aukštumos kyšulio. Piliakalnis datuojamas XIII a. Iš vakarų jį supa gili dauba su joje tekančiu mažu Kirmijos upeliu, iš pietų ir rytų teka Nemunas, iš šiaurės jungiasi su Nemuno kranto aukštuma. Į rytus nuo piliakalnio  yra daugiau nei 50 metrų pločio lyguma, atskirianti piliakalnį nuo Nemuno. Piliakalnis yra netaisyklingo trikampio formos: šiaurinis šlaitas 46 metrų ilgio ir 20 metrų aukščio, vakarinis 49 metrų ilgio ir 74 metrų aukščio, rytinis 44 metrų ilgio ir šiek tiek žemesnis už vakarinį. Piliakalnio aikštelės ilgis 47 metrai, plotis 40 metrų. Aikštelės šonai  apaugę medžiais, kurių buvę ir ant paties piliakalnio. Šiaurės pusėje esąs pusrutulio formos paaukštinimas pylimas, kadaise turėjęs apsauginę reikšmę. Aplink piliakalnį, kelių ha plote būta senovinės gyvenvietės su giliu, mažai tyrinėtu kultūriniu sluoksniu. Rytų pašlaitėje palei Nemuną tęsiasi plati pakopa, kurios apgriuvusiame šlaite irgi rastas kultūrinis sluoksnis. Aptikta anglių, smulkių šukių.  Kaip ir daugelis Lietuvos piliakalnių, Radžiūnų piliakalnis  archeologų mažai tyrinėtas. Sprendžiant iš jo didelio aukščio spėjama, jog tai buvo vienas sunkiausiai prieinamų Panemunės piliakalnių.

Padavimai sako, jog piliakalnį supylė du broliai kunigaikščiai gynybos reikmėms.

 

Radziunu1

Lieptelis per Kirmijos upelį

 

 

2003 metais Radžiūnų piliakalnis su senovės gyvenviete buvo pritaikytas lankymui. Piliakalnio šlaituose savaime susiformavęs želdynas buvo per tankus, todėl šlaituose išnyko velėninė danga, vyko paviršinė erozija. Želdynas užgožė dalį vaizdingo apylinkių landšafto, be to, dirbtinai atskyrė piliakalnio sudėtines dalis. Piliakalnio šlaitų erozija vyko ir dėl nekontroliuojamo lankytojų srauto. Piliakalnį pritaikant lankymui, įrengta ąžuolinių laiptų ir terasinių takų sistema. Siekiant nepažeisti kultūrinio sluoksnio, takai įrengti, neįleidžiant konstrukcijos į gruntą, mediniai impregnuoti laiptai įrengti pakelti nuo žemės paviršiaus prieš tai į be velėnos likusį paviršių buvo įplūkta stambaus žvyro su akmenukais, kraštų juostos užklotos mediniais kuoliukais prikalta velėna. Taip po laiptais sustiprintas paviršius geriau atlaikys kritulių vandens plovimą. Piliakalnio papėdėje greta Nemuno įrengta lauko akmenų stacionari laužavietė, aplink ją pastatyti suoliukai. Per Kirmijos upelį pastatytas medinis lieptas. Atvykstančiųjų į Vidzgirio botaninį draustinį bei jame esantį Radžiūnų piliakalnį patogumui įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, anotacinis stendas, pastatytos nukreipiamosios rodyklės (daugiau archeologijos konkurso medžiagoje).

2004 m. Alytaus miesto savivaldybė dalyvavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Kultūros vertybių departamento organizuotame Geriausių archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkurse, pristatė Radžiūnų piliakalnio su senovės gyvenviete išsaugojimo, pritaikymo lankymui bei populiarinimo darbus, buvo apdovanota padėkos raštais.

 

 

 

Radziunai3

Anotacinis stendas

Radziunai4

Rodyklės, nukreipiančios į Radžiūnų piliakalnį

 

 

Radziunai4

Poilsio aikštelė piliakalnio papėdėje

apzvalgos aikstele

Apžvalgos aikštelė piliakalnio viršuje