Pažinimo ir gerumo takais

 

Skubant į vasaros glėbį... 

Vasara, vasara! Kiek daug malonių akimirkų išgyveno Dzūkijos ir „Volungės" vidurinių mokyklų 5-10 klasių moksleiviai,mylintys gamtą.

 

 

Vasarą pasitikome turiningomis kelionėmis po gimtąjį kraštą bei pamokomis gamtoje. Pirmoji ekskursija. Dar gegužei nepasibaigus VšĮ „Alytaus parkai" suorganizavo mokomąsias ekskursijas į Vidzgirio botaninio draustinio ekologinį - mokomąjį taką. Taip vaikai galėjo ištrūkti iš nuobodžios ir įgrisusios mokyklos aplinkos į nuostabų gamtos glėbį. Labai svarbu pamatyti pirmiausiai tai, kas yra šalia tavęs. Mums tai ir pavyko.

Antroji ekskursija.Nepaprastai įspūdinga buvo birželio 1- osios išvyka po Panemunės pilis, kurią dovanojo UAB „Traidenis" aplinkosauginio projekto „Vandens ekosistemos" nugalėtojams. Ekskursijos metu gidės vaizdingai pateikta informacija mus tarsi nukėlė į praeitį ir iš arti ją parodė. Pirmiausia pravažiavome Seredžiaus miestelį, įsikūrusį prie Nemuno irDubysos santakos, vandens ir vieškelių magistralės. Virš miestelio didingai iškilęs piliakalnis, vadinamas Polemono kalnu, o ant aukščiausiojo dešiniojo Nemuno Dubysos kranto stovi eklektinio stiliaus bažnyčia. Po to vykome į Veliuoną, užkopėme į Pilies kalną, lankėmės dvare bei klasėjė, kur mokėsi P.Cvirka.Veliuonos miestelio pavadinimas kildinamas iš dvasių deivės Velionės šventyklos, buvusios ant pilies kalno. Iki dabar čia išlikusi jauki bažnyčia, statyta Vytauto Didžiojo 1421 metais. Ši vieta tikrai įsimintina kiekvienam gamtininkui, nes čia galima išvysti Lietuvoje labai retai aptinkamą gelsvažiedį tulpmedį,raudonlapį klevą, glaustašakius ąžuolus, riešutmedį, lenktašakį uosį ir kitus egzotiškus medžius.


 Toliau gamtininkų ekipažas keliavo į kitą renesansinio stiliaus rezidentinę Raudonės pilį, kur kažkada buvo laikomas Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės iždas. Karo metu vienas bokštas buvo susprogdintas ir virsdamas sugriovė didelę dalį pietinio korpuso. 1946m. Pilyje pradėjo veikti Raudonės mokykla, bokštas buvo atstatytas. Kokia nuostabi Nemuno slėnio panorama atsivėrė įlipus į didįjį 33,5m Raudonės pilies bokštą. Pilies parko teritorijoje yra jaukios mažalapių liepų,skroblų alėjos, auga  Sukačiovo maumedis, pilkasis riešutmedis, kedrinė pušis.
Vykdami į Panemunės pilį užsukome ir į Šilinės kaime esančią Panemunių regioninio parko direkciją , įsikūrusią labai netradicinėse patalpose -  senovinėje18a. smuklėje.Buvusioje arklių ir vežimų laikymo patalpose įrengtas muziejus apie Nemuną.Ekspozicija suskirstyta į keletą dalių: žvejybos būdai,laivyba Nemune, buities ir žemės ūkio eksponatai ir metodiškai gerai paruošti stendai,skirti moksleivių ekskursijoms, ypač įdomūs stendai su gyvūnų pėdsakais, šiukšlių rūšiavimo ypatybėmis. 
Paskutinis šios kelionės sustojimas - Panemunės pilis, kurios likimas, beje, kaip ir visų kitų aplankytų pilių neaiškus. 1610m., medžio pirklio J.Eperješo statyta renesansinio stiliaus pilis niekada nebuvo gynybinė. Pilis stovi parke ant aukštos kalvos ir yra apjuosta penkių kaskadinių tvenkinių. Iškentusi karus ir suirutes, pilis laukia rimto šeimininko - Vilniaus Dailės akademijos požiūrio, nes štai jau daugiau kaip 50metų vyksta restauracijos darbai ir jie nebaigti.Studentų užmojai dideli, belieka laukti tik rezultatų.
Nepakartojamo grožio šių vietovių gamta padovanojo jaunimui daug neblėstančių įspūdžių. Ypač didžiai pasijauti žmogus, užlipęs ant aukštų piliakalnių. Pamatai Tėvynės tolumą...žaliuojančias pievas, vingiuotą Nemuną, sodybas. Iškart užgniaužia kvapą pažiūrėjus į padangės platybes, susiliejančias su šventąja žemele, ir mintys sodriai apgaubia visą širdį.Galvoji apie didžią protėvių galybę, kovojant už savo šalies žemės kiekvieną pėdą.

 


 
Trečioji ekskursija. Saulėtą birželio 14 - osios rytą išvykome į Kauno marių regioninio parko Gamtos mokyklą. Šios mokyklos autobusėlyje įrengta mobili laboratorija - mikroskopai, vandens kokybės tyrimų laboratorija, žiūronai, įvairūs  matavimo prietaisai, gaudyklės vabzdžiams ir kita laboratorinė įranga. Todėl pamokos gali vykti tiesiog gamtoje, po atviru dangumi. Pirmiausia, apžiūrėjome informaciniame centre įkurtą gyvūnų iškamšų ekspoziciją: kruopščiai paruoštos šeško, ūdros, kiaunės, žebenkšties,šermuonėlio ir kitų gyvūnų iškamšos, taip pat didžiulė vandens, miško, plėšriųjų paukščių iškamšų eksponatų įvairovė. Mokiniai susidomėję stebėjo šiuos eksponatus ir įdėmiai klausėsi vyriausiojo inspektoriaus Virginijaus  Kiršio pasakojimo apie juos.

Po pusvalandžio vykome prie tvenkinių, susiskirstę į atskiras komandas, naršėme tvenkinio pakrantes, gaudydami įvairius vabzdžius. Liaudies išmintis sako: „Geriau vieną kartą pamatyti negu šimtą kartų išgirsti". Tad kiekviena komanda smalsiai apžiūrinėjo įvairius gėlavandenių gyvūnų pavyzdžius, kurių žmogus dažnai nepastebi. Tai kirmėlės, dėlės, šoniplaukos, vandens vabalai, apsiuvos, moliuskai. Ypač džiaugėsi tie moksleiviai, į kurių tinklelį pakliuvo panaši į šapelį blakė, vadinama varline šakute. Šios blakės ropinėja dugnu tarp žolių. Pincetu panardinę blakę čiuožiką į vandenį, mokiniai įsitikino, kad šios blakės kojos, kaip ir visas kūnas, padengtos riebaline medžiaga, todėl nesušlampa. Ne mažiau susidomėję vaikai stebėjo dugnu ropojančias apsiuvų lervas. Namelių įvairovė didelė: vienų nameliai(makštelės) iš augalų liekanų, šapelių, kitų iš akmenukų, kriauklyčių. Be to, ir makštelių forma įvairi.
Vaikščiojant kvepiančiomis šienu vandens telkinio pakrantėmis, klausantis žaliųjų varlių kvarkimo, darbštuolių bitelių dūzgimo, čiulbančių paukščių balsų, baigėsi gamtos pamoka. Tik nebuvo skambučio, todėl niekas neskubėjo,niekam nenusibodo.Namo grįžome geros nuotaikos. Įgijome naujų žinių ir patirties gamtotyrinėje veikloje, pažinome naujus žmones bei pabuvome nuostabioje gamtoje. Parsivežėme daugybę įspūdžių ir su nekantrumu laukėme birželio 16- osios, nes žinojome, kad šią dieną organizuojama pažintinė mokomoji ekskursija „Miško ekosistemos pažinimas" Metelių regioniniame parke. Kelionę dovanojo Alytaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaudos bei Švietimo skyrius.


Ketvirtoji ekskursija. Pamokėlę miško ekosistemoms pažinti vedė Metelių regioninio parko gamtos mokyklos- informacinio centro vyresnioji specialistė Elena Amšiejienė. Ekskursijos vadovė suskirstė moksleivius į komandas, išrinko kapitonus, kurie gavo medžiagos apie medžius ir krūmus, taip pat  kiekvienam padalijo po gamtinio tako lankstinuką. Pagal tai miške vaikai turėjo atpažinti medžius, užpildyti pasą kiekvienam tyrinėtam medžiui.
Eidami gamtinio pažinimo taku, moksleiviai rinko duomenis apie medžius. Iš pradžių susipažimo su spygliuočiais, po to lapuočiais.Vadovė visus sustabdė pailsėti, pateikė keletą klausimų, mokė nustatyti medžio amžių, supažindino su miško ardiškumu, paties medžio sandara, rūšine medžių krūmų sudėtimi, sezoniškumu, pionierinėmis rūšimis. Toliau keliaudami pamatėme senbuvį bekotį ąžuolą, priėję pelkę radome saulašarę,ieškojome skirtumo tarp plaukuotojo ir karpuotojo beržo. Po to visi draugiškai susėdome prie laužo, vaišinomės dešrelėmis.Viskas buvo skanu, nes valgėm ne prie stalo ir ne namie. Atrodo, ir žaidimai daug linksmesni, įdomesni gamtoje. Mes patys daug geresni. Nežinojom, jog pats geriausias prieskonis - gamta.
Grįžome namo kitu keliu - aplink Dusios ežerą. Pasigrožėjome ežero panorama, aplankėme kryžių koplyčią. Senosios šventovės vieta apsupta šimtamečių medžių. Čia ir šulinys, kuriame, kaip manoma, trykšta stebuklingų galių turintis šaltinio vanduo. Atsigėrėme, nusiprausėme... Vilius, patikėjęs šaltinio galybe, pasisėmė vandens, kad parvežtų mamai. Užsiropštėme į Prelomciškių piliakalnį, nuo kurio atsiveria nuostabus gamtovaizdis.
Mokslo metai baigėsi, baigėsi ir išvykos, išsiskiriame. Bet džiaugiamės: daug sužinojome, aplankėme nepažintus gamtos kampelius, išmokome būti gamtoje. Startas duotas...vasara įsibėgėjo...nepakartojamo grožio vietovių gamta, padovanojusi daug neblėstančių įspūdžių, paskatins vaikus dar labiau įsigilinti į trapų gamtos pasaulį ir pratęsti pažinimą atostogaujant.
Projektą „Pažinimo ir gerumo takais" vykdyti padėjo ir už tai nuoširdžiai dėkojame regioninių parkų darbuotojams, Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriui.
 

               Regina Jablonskaitė „Volungės" vid.m-klos biologijos mokytoja metodininkė
               Irena Mažeikienė Dzūkijos vid. m-klos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė