Miesto maudyklos

 

DAILIDĖS EŽERĖLIAI

Paskutinis ledynmetis ir plati Nemuno tėkmė suformavo nepaprastai išraiškingą bei savitą Alytaus kraštovaizdį, kurio puikumą papildo miestą žiedu juosiantys miškai bei parkai.

 

Dailide2

Dėl gražios aplinkos, švaraus oro 1932 metais Alytus buvo pripažintas kurortu. 1939 metais miesto Kurorto rajonas apėmė 180 ha pušyno, nuo Nemuno upės prieinančio miestą iš pietų pusės. Prie Nemuno buvo įrengtos maudyklos, vystomas baidarių sportas, pastatytas stadionas, nemažai vasarnamių. Gaila, bet po antrojo Pasaulinio karo miestas buvo paverstas Pietų Lietuvos pramonės centru, Nemunas buvo užterštas ir tapo nebetinkamu maudymuisi. Tačiau puikūs pušynai, įspūdingas kraštovaizdis traukia žmones ilsėtis gamtoje.

Iš miesto centro keliaudami Kurorto parko pėsčiųjų ir dviračių takeliais, vedančiais pro medžio skulptūrų parką, prieisime Nemuno senvagėje susiformavusius Dailidės ežerėlius. Nuo miesto centro jie nutolę tik apie 1 kilometrą.

Patekti čia galima ir automobiliais V. Basanavičiaus, Maironio, A. Baranausko gatvėmis. Per visą miestą nusitęsęs Sveikatos takas, įrengtas ant buvusio geležinkelio pylimo, taip pat atveda iki  Dailidės ežerėlių.

 
Dailide1

Dailidės ežerėlius didele dalimi formavo Alytaus miesto pietinio rajono nuotekos, kurios buvo nuvestos į didžiojo Dailidės ežero daubą. Apie 1970 m. abi Dailidės užsipildė, taip susidarė ežerėliai. 1987 metais, sutvarkius miesto kanalizaciją, nuotekų šalinimas į didįjį Dailidės ežerą buvo nutrauktas, tačiau jo dugnas yra stipriai užterštas cheminėmis medžiagomis. Alytaus miesto savivaldybė, siekdama išsaugoti ir puoselėti bei labiau pritaikyti patrauklią rekreacinę Kurorto parko aplinką poilsiui, šią aplinkosauginę problemą turės artimiausiu metu išspręsti. Tačiau mažasis Dailidės ežerėlis (plotas yra apie 4 ha) miestiečių poilsiui buvo pritaikytas 1997 metais. Išvalius jo dugną čia įrengtas miesto paplūdimys. Jame yra:
      - smėlio pliažas (1586 kv. m) bei žaliasis pliažas (5765 kv. m);
      - tarp didžiojo ir mažojo ežerėlių, greta Sveikatos tako, nutiesto ant buvusio geležinkelio pylimo, įrengtas vasaros tipo sporto aikštynas su gimnastikos įrenginiais, mini futbolo ir paplūdimio tinklinio aikštelės, kūjo mėtymo sektorius, suoliukai žiūrovams;
      - gelbėjimo ir nuomos punktas;
      - atviras vandens baseinas suaugusiems ir vyresniems vaikams;
      - maudyklės vaikams;
      - vandens nusileidimo kalnelis;
      - šuoliukų bokštelis;
      - liepteliai, valčių prieplauka (2 valtims), tiltas per Dailidę;
      - biotualetai;
      - du fontanai;
      - aikštelė vasaros prekybai;
      - 5 persirengimo kabinos, 10 suoliukų ir šiukšlių dėžių;
      - takeliai pėstiesiems ir dviratininkams;
      - teritorijos apšvietimas.

Automobiliams statyti numatyta praplatinti J. Basanavičiaus gatvę. Automobilių aikštelės plotas 1155 kv. m, 90 vietų.

Eksploatuojant mažojo Dailidės ežerėlio paplūdimį laikomasi reikalavimų paplūdimiams:

      - kas dvi savaitės maudymosi sezono metu atliekami ežerėlio vandens mikrobiologiniai ir cheminiai tyrimai;
      - nevalytos nuotekos nepatenka į ežerėlį;
      - paplūdimys sezono metu valomas kasdien;
      - paplūdimyje draudžiama važinėtis automobiliais bei motociklais;
      - paplūdimyje esančios šiukšliadėžės sezono metu prižiūrimos kasdieną;
      - sezono metu dirba gelbėtojai, kurie suteikia ir pirmąją pagalbą bei, reikalui esant, telefonu iškviečia greitąją pagalbą;
      - stenduose skelbiamos elgesio paplūdimyje taisyklės;
      - Alytaus miesto savivaldybė vykdo įvairią aplinkosauginę veiklą, įtraukdama į ją visuomenę;
      - skatinamas ekologiškai švarių transporto priemonių naudojimas ( įrengti dviračių takeliai, pastatyti stovai dviračiams);
      - poilsiautojai gali išsinuomoti valtį, kamuolius, tinklinio aikštelę, čiuožinėti vandens nusileidimo takeliu.


Dailidės ežerėlio paplūdimį prižiūri viešoji įstaiga ,,Alytaus parkai" stengiasi, jog miesto gyventojai bei svečiai turėtų puikią galimybę, neišvykdami iš miesto, maudytis bei ilsėtis nuostabioje gamtoje prie mažojo Dailidės ežerėlio.

2004 metais Alytaus miesto savivaldybė dalyvavo, rengiant Mėlynosios vėliavos programos galimybių studiją mažojo Dailidės ežerėlio paplūdimiui. Tarptautinio Mėlynosios vėliavos projektų koordinatorių iš šešių Lietuvos paplūdimių Dailidės ežerėlį išskyrė labiausiai tinkamu apdovanoti Mėlynąja vėliava.