Ekologinis ugdymas gamtoje

 

  Alytaus miesto mokyklose jau tapo tradicija mokslo metus pradėti ir baigti ekskursija ar išvyka į gamtą, svarbias lietuvių ir pasaulio tautoms kultūros paveldo vietas.  Tokios ekskursijos padeda ugdyti palankius santykius su gamta, pagarbą savo kultūrai, pažinti savo tautos ištakas.
         Šiltuoju sezono metu viešoji įstaiga „Alytaus parkai" suorganizavo ir pravedė 6 mokomąsias ekskursijas į Vidzgirio botaninį draustinį, kuriame 2003 metais buvo įkurtas ekologinis mokomasis takas. Mokomojo tako ilgis yra apie 3 km, gamtinių stotelių skaičius - 18. Mokslinę medžiagą apie tako gamtinę situaciją - geomorfologines, kraštovaizdžio, kultūrines, botanines, zoologines vertybes surinko Metelių regioninio parko direkcija. Pasinaudoję surinkta informacija, Jotvingių gimnazijos pedagogai parengė metodinę - mokomąją medžiagą.
       Gegužės mėnesį mokomosiose ekskursijose dalyvavo Volungės, Dzūkijos, Piliakalnio, Putinų vidurinių mokyklų moksleiviai ir mokytojai. Keliaudami ekologiniu-mokomuoju taku moksleiviai susipažino su kai kuriais augalais ir gyvūnais, pasiskirstę į grupeles rinko įvairius gamtinius objektus, kūrė kompozicijas. Radžiūnų piliakalnio papėdėje šios kompozicijos buvo pristatomos, aptariamos, o įdomiausių darbelių autoriai apdovanojami.
       Birželio mėnesį Vidzgirio pažintiniu taku keliavo Jotvingų gimnazijos ir Šv. Benedikto moksleiviai bei mokytojai. Nemuno terasose prie bendro laužo buvo pietaujama, žaidžiama, diskutuojama. Tokiu būdu buvo įgyta ne tik naujų žinių, bet ir sustiprintas pasitikėjimas vieni kitais, moksleiviai dalijosi savo nuomone bei patirtimi.
Rugsėjo mėnesį išvykose dalyvavo Vidzgirio vidurinės mokyklos ir Šaltinių pagrindinės mokyklos moksleiviai bei mokytojai. Pailsėję po vasaros atostogų ir pasiilgę savo klasės draugų bei mokytojų su gera nuotaika ir dideliu noru moksleiviai keliavo į Vidzgirio mišką, pasipuošusį auksinėm rudenio spalvom. Moksleiviai, keliaudami ekologiniu-mokomuoju taku įdėmiai klausė, naujas ir įdomias sąvokas užsirašė. Žinių įtvirtinimui Nemuno terasose buvo žaidžiamas žaidimas-viktorina „Drugelis", o laimėjusios komandos apdovanotos. Pralaimėjusioms atiteko paguodos prizai.
        Gimtojo krašto istorinių ir kultūrinių vertybių bei bioįvairovės pažinimui buvo suorganizuotos 2 ekskursijos į Alytaus miesto parkus - Alytaus piliakalnį, Miesto sodą, Kurorto parką. Po šias lankytinas vietas birželio mėnesį keliavo Dainavos vidurinės mokyklos, o rugsėjį - Putinų vidurinės mokyklos moksleiviai ir mokytojai. Išvykų metu moksleiviai pamatė istoriniu aspektu vertingiausią Alytaus miesto vietą - Alytaus piliakalnį, klausėsi kovose su kryžiuočiais atsiradusio padavimo apie bajoro Raimonio dukros Mirgrausėlės ir kunigaikščio Smukninio sūnaus Alytos meilę. Buvo aplankytas ir seniausias Alytaus miesto parkas - Miesto sodas - Lietuvos Respublikos nekilnojama kultūros vertybė. Kurorto parke vaikai žaidė ir kartu pažino miško gyvenimą medinių skulptūrų ir atrakcionų take, sukurtame pagal Alytuje gyvenusio ir kūrusio poeto Anzelmo Matučio pasaką vaikams „Drevinukas".
         Siekiant ugdyti pagarbą savo kultūrai, stebėti ir tirti gamtą, buvo suorganizuotos 2 išvykos: viena į Punios girininkiją, o kita į Nemuno kilpų regioninio parko Lankytojų centrą. Į Punios girininkiją gegužės mėnesį vyko Jotvingių gimnazijos moksleiviai bei mokytojai. Ekskursiją pravedė Punios girininkijos darbuotojai. Ekskursijos dalyviai aplankė Punios šilo muziejų, kuriame eksponuojama šilo augalija, gyvūnija, medžioklės įrankiai ir trofėjai, senovės buities įrankiai, pasivaikščiojo šalia esančiu „Pasakų taku", apžiūrėjo žirgyną, elnę, povą  bei kitus ten auginamus gyvūnus.
         Į Nemuno kilpų regioninio parko Lankytojų centrą keliavo Šaltinių pagrindinės mokyklos bei Jotvingių gimnazijos moksleiviai bei mokytojai. Parko darbuotoja supažindino su  įdomia ekspozicija, kuri rodo kaip susiformavo Nemuno kilpa, buvo pateikti uolienų pavyzdžiai, piliakalnio išdėstymo schemos, supažindino su paukščių salomis, žvejyba plukdomaisiais tinklais. Moksleiviai iš medžio kamieno turėjo atpažinti medžius, nežiūrint, o tik liečiant atpažinti gamtinius objektus. Pažiūrėjus videofilmą „Kur Nemunas vingiuoja",  gidė pasiūlė maršrutą pėsčiomis po Birštoną. Kadangi Birštonas žymus savo mineraliniu vandeniu, užsukome į biuvetę - vietą, kur galėjome atsigerti gydomųjų savybių turinčio mineralinio vandens. Iš ten pasukome į vieną aukščiausių piliakalnių Lietuvoje - Vytauto kalną, ant kurio XIV a. stovėjo medinė pilis. Nuo Vytauto kalno pasigrožėję Birštono panorama, grįžome pakrante pro parką. Gidė pasiūlė įdomiausius gamtinius ir kultūrinius maršrutus keltu, pėsčiomis, dviračiais, automobiliais.


Projekto vadovė VšĮ „Alytaus parkai" ekologė J. Sovienė

 

Kur takelis pasuka, rasi miško pasaką

Mokslo metai artėja į pabaigą, vis dažniau norisi ištrūkti iš nuobodžios ir įgrisusios mokyklos aplinkos į nuostabų gamtos glėbį. Išpildydama šį moksleivių norą, VšĮ „Alytaus parkai" įgyvendina projektą „Ekologinis ugdymas gamtoje", finansuojamą Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų. Šiltuoju sezono metu Alytaus miesto moksleiviams ir mokytojams organizuojamos mokomosios ekskursijos į Vidzgirio botaninio draustinio ekologinį-mokomąjį taką. Vidzgirio pažintinis takas įkurtas 2003m. Vidzgirio botaniniame draustinyje. Mokomojo tako ilgis 3 km, jį sudaro 18 gamtinių stotelių. Šios išvykos moksleivių labai laukiamos ir mėgiamos. Vidzgirio pažintinis takas - puiki vieta integruotoms biologijos, istorijos, geografijos, matematikos, etikos pamokoms vesti. Čia vaikai stebi, klausosi paukščių balsų, susipažįsta su retųjų augalų rūšimis, ieško įdomių formų šakų, šaknų, kerpių, grožisi matomomis gyvosios ir negyvosios gamtos formomis.

Šį pavasarį Vidzgirio botaninio draustinio ekologinį-mokomąjį taką ir jame esantį Radžiūnų piliakalnį jau aplankė Jotvingių gimnazijos, Volungės,  Dzūkijos, Piliakalnio, Putinų, Šv. Benedikto, Dainavos vidurinių mokyklų moksleiviai. Patys mažiausi pažintinio tako lankytojai - Sakalėlio pradinės mokyklos pirmokėliai. Nespėjusieji nuvykti į Vidzgirio botaninį draustinį pavasarį, galės tai padaryti rudenį, kai miškas pasipuoš nuostabiomis rudens spalvomis ir besidriekiančiais bobų vasaros voratinkliais.

 

  Būdami smalsūs iš prigimties, vaikai liečia, uosto, klausinėja, patys ieško atsakymų. Turėdami Vidzgirio pažintinio tako lankstinukus su tako trasa ir kiekvienos stotelės aprašymu, skuba pirmi pamatyti stoteles - „inkilėlius" ir atspėti kuo ši stotelė ypatinga. Dėl to kelionė yra dar įdomesnė.  Vyresniųjų klasių moksleiviai iš įvairių gamtinių objektų kuria kompozicijas, kurias vėliau aptariame Nemuno terasose. Keliaujant ekologiniu-mokomuoju taku, moksleiviai spėja ir daug naujo sužinoti, ir pasiausti į valias. Pasigrožėję nuo Radžiūnų piliakalnio atsiveriančiais nuostabiais vaizdais į Nemuno slėnį, leidžiamės į Nemuno terasas, kur moksleiviai per žiūronus stebi Nemuno salą ir joje gyvenančių vandens paukščių gyvenimą. Pasistiprinę atsineštomis vaišėmis prie laužo ir pailsėję, patraukiame trumpesniuoju taku aikštelės link, kur prasideda ir baigiasi miško pasaka.

 

VšĮ „Alytaus parkai" ekologė Jolanta Sovienė