Alytaus miesto mokyklų dalyvavimas tarptautinėje Gamtosauginių mokyklų programoje

Aplinkosauginio švietimo fondas (FEE – Foundation for Environmetal Education), kurio pagrindinis tikslas – aplinkosauginis švietimas ir visuomenės savimonės kėlimas visame pasaulyje vykdo šias programas: Gamtosauginės mokyklos, Mėlynoji vėliava, Žaliasis raktas, Jaunieji aplinkosaugos reporteriai, Miškas ir mokykla. Pagal FEE įstatus šalyje minėtas programas gali vykdyti viena nevyriausybinė organizacija (NVO). Savivaldybės ar verslininkai šioje programoje gali dalyvauti tik per nacionalinę NVO.

Lietuvoje konkurso keliu iš kelių kandidatų buvo pasirinktas Lietuvos žaliųjų judėjimas (LŽJ), kaip oficialus Gamtosauginių mokyklų programos vykdytojas ir koordinatorius.
2001 metais  LŽJ pradėjo vykdyti Mėlynosios vėliavos programą, skirtą savivaldybėms, kurios savo teritorijoje plėtoja turizmo paslaugas.
2003 metais Lietuvos žaliųjų judėjimas pradėjo įgyvendinti Žaliojo rakto programą. Tai tarptautinė aplinkosauginė programa skirta viešbučiams, pramogų centrams, kempingams, restoranams, kurie laikosi nustatytų aplinkosauginių reikalavimų.
2004 metais Lietuvos žaliųjų judėjimas pradėjo vykdyti ir vieną didžiausių bei svarbiausių Aplinkosauginio švietimo fondo Gamtosauginių mokyklų (Eco-Schools) programą.
2006 m. Gamtosauginių mokyklų programoje dalyvavo virš 15 000 mokyklų iš 42 Europos, Azijos, Afrikos, Pietų Amerikos šalių. Nuo 2004 m. GM programoje jau dalyvauja ir Lietuvos mokyklos. 2005 metais Lietuvoje Gamtosauginių mokyklų programą įgyvendino 62 mokyklos iš 40 savivaldybių. Iš jų tarptautinių Žaliosios vėliavos apdovanojimu apdovanotos 10 mokyklų. 2006 metais norą dalyvauti Gamtosauginių mokyklų programoje pareiškė 66 Lietuvos mokyklos, iš kurių 34 buvo apdovanotos prestižiniu apdovanojimu – Žaliąja vėliava. Programą įgyvendinančiose mokyklose mokosi daugiau nei  40 000 moksleivių ir mokinius ugdo virš 3 000 mokytojų.
 Gamtosauginių mokyklų  programos pagalba siekiama įdiegti Jungtinių Tautų programos „Darbotvarkė XXI amžiui" principus mokyklos bendruomenėje, integruojant juos į mokymo procesą, skatinant aktyvią gamtosauginę veiklą mokykloje ir bendruomenėje. Pilnai įvykdžiusi programos reikalavimus, mokykla apdovanojama tarptautiniu apdovanojimu – Žaliąja vėliava. Gamtosauginių mokyklų programos pagalba į aplinkosauginio švietimo procesą įtraukiami ne tik moksleiviai, bet visas mokyklos kolektyvas, mokinių tėvai ir vietinė bendruomenė. Gamtosauginės mokyklos aktyviai bendrauja tiek tarpusavyje Lietuvoje, tiek ir su užsienio šalių Gamtosauginėmis mokyklomis, dalyvauja tarptautiniuose ir šalies konkursuose, projektinėje veikloje.
 Tarptautinėje Gamtosauginių mokyklų programoje jau antri netai dalyvauja Alytaus Likiškėlių vidurinė mokykla. O už įvykdytus programos keliamus reikalavimus jis jau antri metai apdovanojama prestižiniu apdovanojimu – Žaliąja vėliava.
Tęstas Likiškėlių vidurinės mokyklos koordinavimas ir konsultavimas siekiant tarptautinio apdovanojimo. Tai buvo pasiekta, nes mokyklas 2006 metų gegužės mėn. Buvo apdovanota Žaliąja vėliava ir tartautinio Aplinkosauginio švietimo fondo (FEE) sertifikatu.
Palankaus aplinkai gyvenimo būdo ir teigiamos nuostatos į aplinkosaugos vertybes formavimas.
Visuomenės aplinkosauginės savimonės kėlimas formuojant aplinkosaugišką požiūrį.
Tarptautinio bendradarbiavimo skatinimas visuomenės aplinkosauginio švietimo srityje.
Alytas Likiškėlių vidurinėje mokykloje veikia mokinių klubas „Gamtos namai", kurio tikslas mokyti mokinius mylėti gamtą, ją saugoti, turtinti, ugdyti savimonę kaip išspręsti ekologines problemas. Šiuo metu veikia trys sekcijos: 1. Augalų pasaulis – Meilutė Rusenienė; 2. Rožių pasaulis – Ona Černiauskienė; 3. Zoologų sekcija – Vidutė Rutkauskienė.


          

           Graži Likiškėlių vidurinės mokyklos tradicija – jau 6 metai pavasarį rengiama gyvūnėlių paroda. Mes ne tik grožimės ir linksminamės, bet ir dirbame. Mokiniai kartu su mokytojais dalyvavo „IKI" parduotuvės akcijoje „Gyvenkime švariau" ir tvarkė netoliese esantį mišką. Mūsų dėmesio sulaukė ir kompanijos „Coca-cola" organizuota akcija „Misija – švarus Nemuno krantas 2". Mokiniai tvarkė Nemuno pakrantę.


           Spalio mėn. komitetas atliko aplinkosauiginį auditą ir buvo pasirinkta atliekų tema. Dalyvaudami Gamtosauginių mokyklų programoje mokiniai, lydimi mokytojų, aplankė Aukštaitijos nacionalinį parką, Vidzgirio botaninį draustinį.. padedami mokytojos S. Oškelienės, sukūrė instaliaciją iš atliekų ir dalyvavo konkurse „Rūšiuokime ir rūpinkimės". Jų darbas „Proto šiukšlės" pateko tarp 12 šauniausių, o jų nuotrauka buvo spausdinta kalendoriuje. Dar vienas naudinagas darbas -  makulatūros rinkimas mokykloje. Jos surinkta jau 880 kilogtamų, todėl mokykla tapo švaresnė, joje mažiau mėtomos šiukšlės. Minint Žemės dieną buvo organizuota paroda „Gamta kūryboje". Mokytojos D. Čepienės padedami, mokiniai rusų kalba sudarė taisykles kaip elgtis su atliekomis.
Šiais metais mokykloje lankėsi viešnia iš Kanados – Toronto universiteto doktorantė Kate Moss. Ji domėjosi mokyklos gamtosaugine veikla ir pauošė pranešimą „Švietimo darniam vystymuisi palyginimas tarptautiniu mastu: Kanada, Lietuva, Švedija", kurį skaitė Kanadoje.
Atlikti darbai naudingi visai mokyklos benruomenei, nes rodomas geras pavyzdys skatina ir kitus būti tvarkingesnius.
Projektas buvo reikšmingas visai mokyklos bendruomenei: moksleiviams, mokytojams, tėvams, mikrorajono gyventojams. Taip pat kitoms norinčioms tapti Gamtosauginėmis mokyklomis miesto ir šalies mokykloms.

 

Projekto vadovė Vaida Šėžienė