2012 m. stebėsenos rezultatai

 

 Alytaus miesto želdynų ir želdinių būklės  2012 metais stebėsenos rezultatai

 

Alytaus miesto želdynai ir želdiniai 2012 metais

 

2012-ieji ketvirtieji miesto želdynų ir želdinių stebėsenos metai Alytuje. Pastaruoju laikotarpiu, kai vis ryškiau pasireiškia klimato pokyčiai, tik po ilgesnio laikotarpio (bent keliolikos metų) galima teisingai įvertinti skirtingų rūšių augalų reakciją į besikeičiantį klimatą ir vis intensyvesnę žmogaus veiklą.

Alytaus mieste želdiniai labiausiai nukenčia nuo drėgmės trūkumo. Prie gatvių augantys medžiai anksčiau negu kitų vietų (rekreaciniai želdynai) pajunta sausrą, nes didesnė jų pomedžių dalis padengta vandeniui nepralaidžiomis dangomis. Pradėjus trūkti vandens, nelaiku gelsta ir byra medžių lapai, džiūsta šakutės. Ypač sausrai jautri gatvių želdiniuose vyraujanti rūšis – mažalapė liepa. 2012 m. krituliai biželio ir liepos mėnesiais viršijo vidutinį daugiametį jų kiekį, todėl liepų būklė buvo geresnė negu kitais metais. Lietingas oras nepalankus ir kai kuriems kenkėjams: ant liepų buvo nedaug joms įprastų kenkėjų – amarų ir voratinklinių erkių. Šiais metais šiek tiek sumažėjo ir keršosios kaštoninės kandelės: minos ant kaštonų lapų pasirodė šiek tiek vėliau ir jų buvo mažiau negu kitais metais. Galbūt šie kenkėjai darysis vis mažiau pastebimi. 2012 metais nuo birželio vidurio iki liepos vidurio buvo neįprastai aukšta temperatūra, kuri buvo nepalanki kai kuriems grybinių ligų sukėlėjams, todėl dėmėtligių ant įvairių rūšių krūmų ir medžių lapų nebuvo daug.

Rekreaciniuose želdynuose, kaip ir ankstesniais metais, želdinių būklė buvo nebloga. Parkuose vyraujanti rūšis – paprastoji pušis – Dzūkijoje auga gerai. Kitų rūšių medžiams: tiek vietiniams, tiek ir svetimžemiams, taip pat sąlygos augti buvo palankios.

Alytuje kasmet pasodinama nemažai naujų medžių ir krūmų. Parkuose ir skveruose jie prigyja ir auga gerai. Prie gatvių sąlygos augalams mažiau palankios, bet laiku pasodinti ir teisingai prižiūrimi augalai taip pat yra neblogos būklės. Tačiau Alytuje, kaip ir visoje Lietuvoje, nemažai jaunų medelių sužalojami su žoliapjovėmis. Kamienų apačia pažeidžiama kartais kelis kartus tą pačią vasarą, žaizdos nespėja gyti ir didelė tikimybė, kad jose įsikurs puvinius sukeliantys grybai ir bakterijos. Medieną ardančių grybų veikla pastebima ne iš karto, o tik po keliolikos ar keliasdešimties metų, kai išpūva didesnė medienos dalis, atsiranda drevės, išauga grybų vaisiakūniai. Toks pažeistas, prie gatvės augantis medis dažnai būna pavojingas žmonėms, automobiliams ir pastatams.

Alytaus miesto želdynai savo gausa ir gera kokybe išsiskiria iš daugelio Lietuvos miestų želdynų. Pertvarkant ar naujai tiesiant gatves didelis dėmesys skiriamas ir želdiniams. Įvairiose miesto vietose sukurta daug gėlynų. Miesto centre esantys parkai puikiai pritaikyti įvairaus amžiaus gyventojų poreikiams. Tolimesni parkai jei ir neturi reikalingos infrastruktūros, bet želdiniai juose tvarkomi. Kiekvienais metais įdomu apsilankyti Alytuje ir atrasti naujų želdinių, puošiančių miestą.

 

Dr. Vilija Snieškienė

Dr Antanina Stankevičienė

 

 

Atnaujinta 2012-11-28